Umowa wdrożeniowa IT to jeden z podstawowych dokumentów, z którym często do czynienia mają przedsiębiorstwa zajmujące się świadczeniem usług programistycznych. Jest ona najczęściej zawierana między firmą IT a klientem chcącym skorzystać z oferty wdrożenia określonego rozwiązania informatycznego. W ramach tej umowy IT są regulowane prawa i obowiązki obu stron, dlatego warto zadbać o to, aby została ona dobrze sporządzona, a jej treść zawierała wszelkie potrzebne zapisy.
W dzisiejszym artykule wyjaśniamy między innymi: jaki charakter ma umowa wdrożeniowa IT, a także co powinno się w niej znaleźć.
Czym charakteryzuje się umowa wdrożeniowa IT i co powinna zawierać?
Umowa wdrożeniowa IT nie została wprost unormowana w przepisach prawa. Oznacza to, że zawierając ją, strony mają dużą swobodę w kształtowaniu warunków współpracy. Tego rodzaju umowa IT jest traktowana zazwyczaj jako specyficzna forma umowy o dzieło, co oznacza, że to po stronie wykonawcy leży odpowiedzialność za skuteczną realizację projektu. Nie wyklucza to rzecz jasna obowiązku współpracy ze strony firmy zamawiającą usługę.
Umowy w IT charakteryzują się dużym poziomem skomplikowania. Nie inaczej jest w przypadku umowy wdrożeniowej IT, w której należy uregulować wiele istotnych kwestii. Powinny się w niej znaleźć zapisy określające m.in.:
- przedmiot umowy,
- harmonogram prac,
- ustalenia związane z prawem autorskim i licencjami,
- odpowiedzialność za błędy w oprogramowaniu,
- wynagrodzenie oraz sposób rozliczenia się podmiotu zamawiającego z firmą IT.
Podsumowanie
Przedsiębiorstwo z branży programistycznej powinno przed przystąpieniem do realizacji usługi w postaci wdrożenia określonego rozwiązania IT podpisać tzw. umowę wdrożeniową. Reguluje ona warunki współpracy z klientem i jednocześnie stanowi swego rodzaju zabezpieczenie podmiotu wdrażającego. W treści takiej umowy powinny znaleźć się m.in. harmonogram prac czy sposób rozliczania się z wykonawcą usługi. Sporządzenie umowy wdrożeniowej IT najlepiej powierzyć profesjonalistom, którzy mają odpowiednie kompetencje do realizacji tego zadania.
Obsługa prawna IT to jeden z głównych obszarów, w jakich specjalizuje się kancelaria prawna Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego. Oferujemy fachowe usługi m.in. z zakresu sporządzania umów, w tym umów wdrożeniowych IT. Przygotowywane przez nas dokumenty są zarówno nienaganne pod względem formalnym, jak i odpowiednio skonstruowane pod kątem zawartych w nich zapisów chroniących interes klienta.
Zapraszamy do kontaktu.