26 banków zostało objętych postępowaniem wyjaśniającym UOKiK. Sprawdzane jest, czy banki wywiązują się z zobowiązań Tarczy antykryzysowej 4.0. Wedle tego aktu prawnego osoba, która straciła pracę z powodu pandemii może skorzystać z tzw. wakacji kredytowych czyli możliwości zawieszenia spłaty kredytu na trzy miesiące bez dodatkowych odsetek.
Zamiast wakacji kredytowych – memorandum
Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, wszczął postępowanie w sprawie nieprawidłowości w zawieszaniu spłat kredytów po tym, gdy otrzymał informację o nieprawidłowościach związanych z realizacjami postanowień Tarczy antykryzysowej 4.0 przez banki. W wielu przypadkach instytucje bankowe miały utrudniać skorzystanie z prawa do wakacji kredytowych. Kredytobiorcy mają nie tylko nie otrzymywać propozycji zawieszenia spłaty rat, ale także być nakłaniani do skorzystania z tzw. bankowego memorandum.
Propozycja memorandum bankowego kierowana jest również do osób, które spełniają wszystkie ustawowe kryteria do udzielenia wakacji kredytowych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęca do zgłaszania wszelkich tego rodzaju nieprawidłowości.
Zasady wakacji kredytowych
Przypomnijmy, że wakacje kredytowe należą się tym kredytobiorcom, którzy po 13 marca 2020 roku stracili swoje główne źródło dochodu. Maksymalny czas zawieszenia spłat to 3 miesiące, a okres kredytowania będzie przedłużony stosownie do terminu skorzystania z wakacji.
Co więcej, kredytobiorca może skorzystać – w ramach wakacji kredytowych – z prawa do zawieszenia kredytu hipotecznego, konsumenckiego oraz wszystkich kredytów określonych w art. 69 ustawy Prawo bankowe.
Wyjątkiem od zakazu pobierania opłat przez kredytobiorcę są opłaty z tytułu składek za umowy ubezpieczenia powiązane z umową kredytu.