Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi obecnie prace nad projektem tzw. „ustawy antylichwiarskiej” przewidującej szereg kluczowych zmian dla całej branży pożyczkowej w Polsce.
Zgodnie z powyższym projektem w szczególności ponownie obniżą się pozaodsetkowe koszty udzielenia kredytu konsumenckiego. Tym samym przywrócone zostałyby niższe limity tych kosztów. Wprowadzono je w marcu 2020 r. w związku z pandemią COVID-19 i w założeniu miały istnieć jedynie przez kryzysowy okres. Wygasły – zgodnie z określonym w ustawie terminem ich obowiązywania – 30 czerwca 2021 r. Projekt przewiduje przywrócenie limitów oraz objęcie działalności instytucji pożyczkowych pełnym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Wprowadzenie powyższego nadzoru skutkuje z kolei planowaniem rozszerzenia przepisów karnych adresowanych do działalności branży pożyczkowej.
Powyższy projekt zmian przepisów w zakresie kredytu konsumenckiego jest powszechnie negatywnie oceniany przez ekspertów. W szczególności należy zwrócić uwagę na i tak trudną sytuację finansową branży pożyczkowej. W dodatku nie ma w nim uzasadnienia dla objęcia działalności instytucji pożyczkowej nadzorem KNF. Negatywnie odbiera się również niewłaściwą identyfikację problemów dotykających branżę pożyczkową.
Podkreślić należy także, że prace nad powyższym projektem trwają równolegle do działań podejmowanych przez Komisję Europejską w ramach rewizji przepisów dyrektywy w sprawie umów o kredyt konsumencki. Projekt ten nie wiąże się zatem z inicjatywą europejską w tym zakresie, a – wręcz przeciwnie – może z nią kolidować.
Zgodnie z założeniami przedmiotowego projektu nowe przepisy wprowadzające niższy limit pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego miałyby wejść w dniu ogłoszenia ustawy. Zaś nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi miałby zacząć obowiązywać po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!