Umowa deweloperska jest jednym z ważniejszych dokumentów, jaki podpisuje się przed docelowym aktem notarialnym sprzedaży nieruchomości. Znajdują się w niej najważniejsze informacje dotyczące transakcji zakupu nieruchomości, bez względu na to, na jakim etapie budowy jest nieruchomość. Co to jest umowa deweloperska, na co zwrócić uwagę przed jej podpisaniem i jakie informacje są w niej zawarte? Wyjaśniamy!
Umowa deweloperska – co to jest?
Za umowę deweloperską uważa się notarialną umowę przedwstępną, którą przyszły nabywca zawiera z deweloperem. Celem tego dokumentu jest ustalenie zarówno szczegółów samej transakcji, jak i jej przebiegu, co jest istotną kwestią dla obu stron umowy. Samo zawarcie umowy deweloperskiej nie daje nabywcy prawa do nieruchomości.
Umowa deweloperska a umowa przedwstępna
Jak już wspomnieliśmy efekt podpisania umowy przedwstępnej, czy umowy nazwanej deweloperską jest taki sam, jednak ich konstrukcja może się różnić. Umowa deweloperska nie jest jednak umową przedwstępną sprzedaży nieruchomości, mimo takich samych skutków prawnych.
Umowa przedwstępna z deweloperem – co zawiera?
Umowa z deweloperem poza określeniem szczegółów dotyczących finalizacji transakcji sprzedaży i aspektów finansowych zawiera również:
- dokładny opis nieruchomości,
- opis zrealizowanych lub planowanych do wykonania prac wykończeniowych,
- terminy rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych,
- termin odbioru nieruchomości,
- planowany termin przeniesienia na nabywcę prawa własności nieruchomości.
Przeprowadzenie transakcji zakupu nieruchomości zależy od tego, co jest zawarte w umowie rezerwacyjnej z deweloperem. To dlatego bardzo ważne jest szczegółowe zapoznanie się z jej zapisami.
Umowa deweloperska a akt notarialny
Umowa deweloperska u notariusza skutkuje jej ważnością. W zgodzie z przepisami ustawy deweloperskiej istnieje wymóg zawarcia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Umowy zawierane bez obecności notariusza nie mają mocy prawnej.
Umowa z deweloperem – na co zwrócić uwagę?
Szczegółowe sprawdzenie umowy deweloperskiej jest bardzo ważne. Zdarza się, że umowy deweloperskie są bardzo zawiłe i niezrozumiałe dla potencjalnego nabywcy, a rozwiązanie umowy deweloperskiej bardzo często wiąże się z wieloma problemami. W praktyce wypowiedzenie umowy rezerwacyjnej u dewelopera tak samo jak zerwanie umowy deweloperskiej przez nabywcę może być sytuacją sporną, która wymaga zaangażowania doświadczonego prawnika. Dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy u notariusza warto zgłosić się do kancelarii prawnej celem dokładnej analizy zapisów przedmiotowej umowy. Zapraszamy do skorzystania z oferty: umowa deweloperska prawnik Warszawa.
Zaszła potrzeba pomocy, którą może zaoferować wyłącznie dobry prawnik od nieruchomości? Nasza kancelaria prawna specjalizuje się w prawie budowlanym i pokrewnymi specjalizacjami. Zapraszamy na konsultacje!