Osoby, które chcą dołączyć do grona deweloperów, powinni posiąść wiedzę na temat tego, na czym polega proces inwestycyjny. Jest to złożona, wieloetapowa procedura – do jej prawidłowego przeprowadzania niezbędne są nie tylko określone środki finansowe, ale również znajomość rządzących nią zasad oraz umiejętność dogłębnej analizy sytuacji na rynku. Proces inwestycyjny w budownictwie wymaga znacznych nakładów, ale wiąże się również z wysokim potencjalnym zyskiem. Wyjaśniamy, na czym polega to przedsięwzięcie i wskazujemy, z jakich etapów się składa.
Jakie wyróżnia się etapy realizacji inwestycji deweloperskiej?
W celu uporządkowania wiedzy na temat procesów inwestycyjno-budowlanych wprowadza ich się podział na elementy działania/organizacyjne. W jednym z tych ujęć kategoryzujących proces inwestycyjny dzieli się na cztery fazy, do których należą:
- przygotowanie inwestycji,
- projektowanie,
- budowa,
- eksploatacja.
W dalszej części tekstu przyjrzeliśmy się bliżej każdemu z wymienionych stadiów i opisaliśmy proces inwestycyjny krok po kroku.
Faza I
Umiejętne rozpoczęcie procesu inwestycyjnego stanowi klucz do jego późniejszego powodzenia. W tej fazie należy przygotować odpowiedni plan działania, a także powołać kompetentny zespół i kierownictwo całego projektu. Następuje precyzyjne sformułowanie celów przedsięwzięcia. Konieczne jest wykonanie fachowych badań i analiz, które pozwolą na realizacje przyjętych założeń. Dochodzi do oszacowania potencjału danej lokalizacji pod kątem możliwości osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Deweloper dokonuje wyboru biura, które zajmie się kompleksową realizacją procesu inwestycyjnego pod względem projektowym – zadba o skompletowanie niezbędnych pozwoleń oraz dokumentacji, a także weźmie odpowiedzialność za wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego.
Faza II
Kiedy proces inwestycyjny wchodzi w drugą fazę, następuje etap, na którym należy skoncentrować się na aspektach dokumentacyjnych. Pierwszym krokiem jest wykonanie dokumentacji wstępnej oraz projektowej, a także ich zatwierdzenie. Umożliwia to na staranie się o pozwolenie na budowę, które stanowi przepustkę do opracowywania dokumentacji wykonawczej. Tę część procesu kończy odbiór oraz zatwierdzenie. Następuje etap przystąpienia do złożenia zamówienia o roboty budowlane. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak istotny jest wybór kompetentnego wykonawcy i związanie się z nim korzystną umową. W tym celu warto zadbać o fachową pomoc prawną, która będzie odpowiedzialna za analizę warunków porozumienia, dzięki czemu można uniknąć przykrych konsekwencji ewentualnych niedopatrzeń.
Faza III
W trzeciej fazie budowlany proces inwestycyjny wychodzi poza sferę dokumentacyjno-formalną i wkracza w obszar widocznych gołym okiem prac. Dochodzi do rozpoczęcia i wykonania robót budowlanych. Zakończeniem tego długotrwałego przedsięwzięcia jest odbiór robót budowlanych, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie oraz przekazanie inwestycji użytkownikowi.
Faza IV
Etap eksploatacyjny wieńczy proces inwestycyjny. W okresie gwarancyjnym zarządzanie obiektem spoczywa na barkach dewelopera – trwa to do czasu ostatecznego odbioru nieruchomości. Ostatnie stadium przedsięwzięcia inwestycyjnego stanowi przejęcie odpowiedzialności za nieruchomość przez użytkowników.
Profesjonalna obsługa prawna inwestycji deweloperskiej
Proces inwestycji budowlanej charakteryzuje się bardzo złożoną naturą – wiąże się ze współpracą z licznymi podwykonawcami, uzyskiwaniem pozwoleń, negocjacjami umów i wieloma innymi aspektami, które wymagają zaawansowanej znajomości prawa. Najrozsądniejszym rozwiązaniem w takim wypadku jest skorzystanie ze specjalistycznej pomocy prawnej. Kancelaria prawna Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego to uznany zespół ekspertów, który oferuje wysokiej jakości kompleksową obsługę prawną inwestycji deweloperskich oraz budowlanych. Wsparcie naszych prawników okazuje się nieocenione w trakcie postępowań administracyjnych czy opiniowania i sporządzania umów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej kancelarii.
Podsumowanie
Proces inwestycyjny w budownictwie to długotrwałe przedsięwzięcie, którego realizacja może zająć nawet kilka lat. Jeżeli jednak w każdej fazie tego projektu dochowa się należytych starań, jest duża szansa na zwiększenie prawdopodobieństwa osiągnięcia sukcesu. Właściwy dobór współpracowników stanowi istotny aspekt w przypadku inwestycji, ponieważ podjęcie złej decyzji w tym zakresie może przynieść opłakane skutki. Obsługa prawna deweloperów zapewniana przez kancelarię radców prawnych Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego zdecydowanie ułatwia przebieg procesu inwestycyjnego i stanowi skuteczne zabezpieczenie interesów klientów. Zapraszamy do kontaktu.