01.10.2021

Jak i gdzie najlepiej założyć firmę za granicą w 2022 roku?

Kancelaria Prawna

Wielu przedsiębiorców, którym zależy na stabilności przepisów i przyjaznym opodatkowaniu staje przed dylematem, jak założyć firmę za granicą. To posunięcie ma zapewnić optymalne warunki prowadzenia działalności oraz maksymalizację płynących z niej zysków. W celu prawidłowej realizacji tego przedsięwzięcia należy zapewnić sobie profesjonalną pomoc prawną, a także we własnym zakresie zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego, jak i gdzie najlepiej założyć firmę poza granicami Polski.

Jakie zalety charakteryzują prowadzenie firmy za granicą?

Istnieją różne powody, które wpływają na podjęcie decyzji o prowadzeniu działalnością za granicą przez rodzimych przedsiębiorców. Stworzenie firmy w innym kraju niesie za sobą liczne korzyści, do których zaliczyć można m.in.:

 • możliwość szybszego rozwoju,
 • szansę na znalezienie lepiej wykwalifikowanych pracowników,
 • korzystniejsze i bardziej klarowne przepisy prawne oraz podatkowe,
 • mniejszą biurokrację.

Plusy płynące z wyboru rozwijania firmy za granicą właściciele firm zazwyczaj konfrontują z wadami realizacji takiego przedsięwzięcia w Polsce.

Jakie wady wiążą się z realizacją działalności gospodarczej w Polsce?

W opinii publicznej nierzadko słychać głosy na temat tego, że sytuacja przedsiębiorców w Polsce jest bardzo trudna. Gdzie upatruje się minusów zakładania firmy w Polsce?

Pierwsze utrudnienie stanowią biurokracja i duża liczba formalności, które odstraszają obywateli przed prowadzeniem własnych firm. Niemałymi problemami są również niestabilność i zawiłość przepisów prawnych wpływające niekorzystnie na możliwość dalekosiężnego planowania działań firmy. Niezrozumienie regulacji może przynieść wiele szkód, dlatego nie warto podejmować się interpretacji prawa we własnym zakresie i znacznie lepiej jest zwrócić się o pomoc prawną do specjalistów. Jednak koronnym argumentem przeciwko zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce są oczywiście wysokie podatki. To właśnie ten aspekt najczęściej jest przyczyną myśli o założeniu firmy poza granicami naszego kraju.

Jak założyć firmę za granicą?

Odpowiedź na pytanie, jak założyć firmę za granicą, brzmi: podobnie jak w Polsce. Wiele regulacji dotyczących tworzenia przedsiębiorstw w innych obszarach Unii Europejskiej jest zbliżone do tych, które obowiązują w naszym kraju. Istnieją oczywiście różnice, jednak należałoby je rozpatrywać w ramach dokładniejszej analizy przepisów w danym państwie. O wyborze odpowiedniego kraju piszemy niżej, jednak niezależnie od ostatecznej decyzji, w każdym przypadku trzeba się do niej prawidłowo przygotować.

Wśród wielu osób pokutuje błędne przeświadczenie, że przeniesienie firmy za granicę jest prostym sposobem na płacenie niższych podatków. Nie jest to prawda – jeżeli przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski, to nawet jeśli miejsce położenia jego źródeł przychodów znajduje się gdzie indziej, podlega obowiązkowi podatkowemu w naszym kraju. Wskazaną regulacją objęte są zarówno osoby przebywające w Rzeczpospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym, jak i te, które mają na jej terenie centrum swoich interesów osobistych lub gospodarczych. Do bycia obciążonym nieograniczonym obowiązkiem podatkowym wystarczy spełnienie jednego z tych dwóch warunków.

Przed decyzją o rozpoczęciu działalności gospodarczej za granicą należy również zorientować się, czy dana działalność gospodarcza obwarowana jest tam koniecznością wyrobienia pozwoleń lub licencji. Brak rzetelnego rozeznania może skutkować problemami z rejestracją firmy. Aby dopilnować wszelkich aspektów związanych z zakładaniem przedsiębiorstwa za granicą, należy zapewnić sobie profesjonalne doradztwo prawne, które zagwarantuje prawidłowe przygotowanie do tego przedsięwzięcia.

Gdzie najlepiej założyć firmę za granicą?

Przy rozważaniach na temat tego, jak założyć firmę za granicą, nie można pominąć kluczowego aspektu, jakim jest kraj, w którym chcemy prowadzić działalność. Polscy przedsiębiorcy najczęściej decydują się na start biznesu w takich krajach jak m.in.:

 • Wielka Brytania,
 • USA,
 • Niemcy,
 • Estonia,
 • Czechy,
 • Słowacja,
 • Cypr.

Wybór odpowiedniego państwa do rozpoczęcia działalności gospodarczej należy poprzedzić gruntowną analizą zleconą doświadczonym ekspertom. W dalszej części tekstu przedstawiliśmy kilka istotnych informacji związanych z zakładaniem firm w Wielkiej Brytanii oraz USA.

Start biznesu w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, istnieją różne rodzaje działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy decydujący się na założenie firmy w tym kraju mogą wybrać jedną z czterech form firm, z których najpopularniejsze to:

 • samozatrudnienie – odpowiednik jednoosobowej działalności gospodarczej będący jednocześnie najprostszym typem przedsiębiorstwa; najczęściej korzystają z niego freelancerzy i przedsiębiorcy świadczący drobne usługi; ten rodzaj działalności gospodarczej jest możliwy wyłącznie w przypadku osób, które przebywają na terytorium UK min. 183 dni w ciągu roku,
 • spółka LTD (Limited Company), czyli byt analogiczny do polskiej spółki z o.o.; aby założyć firmę w tej formie, nie trzeba być rezydentem w Wielkiej Brytanii.

Odpowiednie określenie profilu działalności oraz oczekiwań z nią związanych to klucz do podjęcia dobrej decyzji w zakresie wyboru formy działalności gospodarczej.

Zakładanie firmy w USA

Start przedsiębiorstwa w Stanach Zjednoczonych wymaga długich wcześniejszych przygotowań. Istnieje wiele kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę, a z którymi nie ma się do czynienia w przypadku rozpoczynania działalności w państwach UE. Wyróżnić można m.in. zróżnicowanie prawne i gospodarcze pomiędzy poszczególnymi stanami oraz konieczność posiadania lokalnego konta bankowego. Niezbędna więc okazuje się pomoc doświadczonego specjalisty, który zna tamtejsze uwarunkowania i potrafi umiejętnie nadzorować proces zakładania przedsiębiorstwa.

Pomoc prawna w tworzeniu działalności gospodarczej poza krajem

Kancelaria prawna radców prawnych Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego oferuje fachowe wsparcie przy trudnym przedsięwzięciu, jakim jest założenie firmy za granicą. W naszym zespole znajdują się m.in. eksperci od prawa USA oraz Wielkiej Brytanii, dlatego nasi klienci mają pewność, że wszelkie procedury zostaną spełnione i ich firma będzie mogła spokojnie wystartować. Oprócz tego świadczymy również usługi w takich obszarach jak:

Podsumowanie

Perspektywa prowadzenia działalności poza krajem przekonuje wiele osób, które powinny się jednak do tego odpowiednio przygotować. Każdy, kto zastanawia się, jak założyć firmę za granicą, musi zapewnić sobie specjalistyczną obsługę prawną. Nasza kancelaria świadczy wysokiej jakości usługi z tego zakresu – klienci decydujący się na współpracę z nami mogą liczyć na profesjonalizm, doświadczenie i pełne zaangażowanie w ich sprawę. Zapraszamy do kontaktu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

czytaj więcej

Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.
Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

Administratorem Twoich danych osobowych jest
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Warszawa

Rondo ONZ 1,

00-124 Warszawa,

+48 12 3957161

kontakt@kwkr.pl