28 czerwca 2024 roku zakończyły się konsultacje publiczne Wytycznych określających kryteria oceny zdolności kredytowej dla branży pożyczkowej. Komisja Nadzoru Finansowego pracuje w chwili obecnej nad projektem ujednolicającym praktyki podmiotów działających w sektorze pożyczkowym, aby zunifikować proces podejmowania decyzji kredytowych. Jako KWKR również wzięliśmy udział w konsultacjach przed KNF przekazując swoje zastrzeżenia i uwagi do projektowanej regulacji.
Od 1 stycznia 2024 roku polska branża pożyczkowa podlega nadzorowi sektorowemu prowadzonemu przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nadzór KNF wiąże się również z koniecznością wypełniania nowych obowiązków, które nałożyła na branżę ustawa o przeciwdziałaniu lichwie (ustawa z dnia 6 października 2022 r.; Dz.U. z 2022 r. poz. 2339) – mowa tu m.in. o kwartalnych i rocznych sprawozdaniach z działalności składanych elektronicznie do KNF.
Oprócz realizacji przez KNF ustawowych obowiązków nadzorczych, Organ prowadzi obecnie prace nad wytycznymi określającymi kryteria oceny zdolności kredytowej. W Polsce wytyczne dotyczyć będą 112 zarejestrowanych instytucji pożyczkowych (dane na koniec czerwca 2024 r.), a służyć mają przede wszystkim wprowadzeniu jednolitych ram badania oceny zdolności kredytowej przez instytucje branżowe. Kierunek projektowanych przez KNF zmian jest prawidłowy, jednak należy uwzględnić również praktyczny głos podmiotów nadzorowanych.
W odpowiedzi na zaproszenie do udziału w konsultacjach swoje uwagi do projektowanego dokumentu przesłaliśmy do KNF również i my. W naszej ocenie zaangażowanie ekspertów na etapie formułowania dokumentów sektorowych jest kluczowe dla sukcesu projektu i ujednolicenia późniejszej praktyki. Niewątpliwie zebranie głosów środowiska, którego dotyczy ten projekt pozwoli dostatecznie zaadresować w dalszych pracach nad dokumentem przekazane uwagi. Jesteśmy ciekawi jaki finalny kierunek i kształt przybierze projektowana regulacja po otrzymaniu uwag branży pożyczkowej. Będziemy śledzić temat i informować o postępach.