Klient jest kluczowym graczem w europejskim sektorze chemicznym, wytwarzającym produkty dla polskich i zagranicznych odbiorców. Firma dostarcza innowacyjne i dedykowane produkty (z branży spożywczej, chemicznej, rolniczej, farmaceutycznej), spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
W ramach naszej pomocy przygotowaliśmy skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego w precedensowej sprawie dotyczącej solidarnej odpowiedzialności konsorcjantów realizujących zamówienia publiczne wobec podwykonawców inwestycji. Skarga dotyczyła braku zapłaty należnych kwot za roboty budowlane. Podwykonawca pozwał dwóch konsorcjantów konglomeratu realizującego zamówienie publiczne. W toku sprawy sąd uznał, że nasz klient jest zobowiązany do zapłaty całości wynagrodzenia, mimo że tylko jeden z członków konsorcjum zlecił wykonanie prac. Głównym argumentem jest także brak ustawowego obowiązku przyjęcia odpowiedzialności i tym samym poniesienia kosztów.
Dopełniliśmy wymaganych formalności i złożyliśmy wszystkie niezbędne dokumenty do dalszego postępowania. W swojej argumentacji powołaliśmy się na fakt, że żadne przepisy prawa w Polsce nie nakładają na konsorcjantów obowiązku ponoszenia dodatkowych zobowiązań wobec podwykonawców. Obecnie czekamy na ponowne rozpatrzenie sprawy.
Sprawa ta jest dla nas istotna z wielu powodów:
- skarga kasacyjna została wniesiona do najwyższego sądu w Polsce, co świadczy o złożoności sprawy,
- jest to pierwsze tego typu zagadnienie w historii polskiego prawa, które w przyszłości może mieć charakter precedensowy,
- Sąd Najwyższy ma prawo nadać swojemu wyrokowi moc zasady prawnej,
- sprawa ma również szersze znaczenie rynkowe: na polskim rynku budowlanym, realizacja prac w ramach konsorcjów są bardzo popularną praktyką, wszystkie firmy zatrudniają podwykonawców w ramach elementów inwestycji, dlatego też rozstrzygnięcie sprawy będzie miało zastosowanie do wszystkich relacji konsorcjum-podwykonawca i będzie stanowiło podstawę do uwolnienia się konsorcjantów od odpowiedzialności.