Rozstrzygnięcie kwestii prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej przez Podatnika jest kluczowe w kontekście uzyskania pozytywnej interpretacji podatkowej dotyczącej możliwości stosowania ulgi IP Box, czyli preferencyjnego opodatkowania tzw. dochodu kwalifikowanego stawką w wysokości 5%.
Składając w imieniu naszych klientów wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji, zdarzało nam się uzyskać od Krajowej Informacji Skarbowej postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania z uwagi na nieuzupełnienie braków wniosku. KIS prezentowała stanowisko, zgodnie z którym to Wnioskodawca zobowiązany jest do jednoznacznego wyjaśnienia, czy charakter jego działalności związany jest z badaniami naukowymi czy pracami rozwojowymi.
Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 23 listopada 2021 r. wydał przełomowy wyrok o sygn. akt II FSK 1049/21. Stwierdził w nim, że nie można żądać od podatnika ubiegającego się o interpretację indywidualną, aby we własnym zakresie rozstrzygnął on, czy podejmowane przez niego czynności stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W ocenie NSA stanowisko organu prowadziłoby do podważenia sensu wydawania interpretacji podatkowych, jeśli sam wnioskodawca ma udzielić odpowiedzi na zadane przez siebie organowi pytanie.
Naszym klientom działającym w sektorze IT udzielamy pomocy w uzyskaniu pozytywnej interpretacji. W tym celu powołaliśmy powyższe orzeczenie NSA. Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź, w której organ samodzielnie dokonał kwalifikacji działalności Podatnika.
Otrzymaliśmy od Krajowej Informacji Skarbowej interpretację, w której organ wprost kwalifikuje działalność Podatnika jako działalność B+R. Stanowi to dowód na skuteczność naszej kancelarii. Gwarantujemy naszym klientom pełną ochronę, jaką daje indywidualna interpretacja podatkowa.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!