22.09.2021

Stanowisko KNF w sprawie wykorzystywania social mediów przez podmioty nadzorowane

Monika Macura
Michał Barwicki

24 sierpnia 2021 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował projekt stanowiska w sprawie wykorzystywania mediów społecznościowych przez podmioty nadzorowane oraz osoby zatrudnione w tych podmiotach. Ta inicjatywa stanowi działanie realizowane w ramach Cyfrowej Agendy Nadzoru ogłoszonej w grudniu 2019 r.

Opracowanie to ma stanowić odpowiedź na coraz popularniejsze wykorzystywanie przez podmioty nadzorowane mediów społecznościowych. Szczególnie istotne jest tutaj stosowanie social mediów podczas udzielania informacji o świadczonych usługach i oferowanych produktach. Powyższe stanowisko ma również na celu kompleksowe ujednolicenie reguł wykorzystywania mediów społecznościowych przez podmioty nadzorowane.

Projekt stanowiska UKNF obejmuje najważniejsze zagadnienia związane z odnajdywaniem się w wirtualnych społecznościach przez podmioty nadzorowane. W szczególności opublikowany dokument odnosi się do:

  • udostępniania treści i informacji w social mediach, współpracy z wyspecjalizowanymi agencjami marketingowym i tzw. influencerami,
  • przechowywania i archiwizowania treści zamieszczanych w mediach społecznościowych,
  • systemu nadzoru zgodności z prawem (compliance) i cyberbezpieczeństwa.

Projekt stanowiska obejmuje również swym zakresem praktyczne przykłady, które to w ocenie UKNF stanowią najbardziej typowe sposoby wykorzystywania mediów społecznościowych przez podmioty nadzorowane.

Powyższy projekt stanowiska zostanie teraz poddany publicznym konsultacjom w celu zebrania wszelkich uwag związanych z projektem.

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuł został przygotowany we współpracy z Fundacją Prawo dla technologii

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

czytaj więcej

Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.
Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

Administratorem Twoich danych osobowych jest
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Warszawa

Rondo ONZ 1,

00-124 Warszawa,

+48 12 3957161

kontakt@kwkr.pl