7 września 2021 r. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pojawiły się dwa komunikaty dotyczące nałożenia administracyjnych kar pieniężnych. Kary te wiązały się z naruszeniem przepisów z ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawy AML). Są to pierwsze kary pieniężne wymierzone instytucjom obowiązanym od czasu nowelizacji ustawy AML.
Jako pierwszą instytucję ukarano mBank S.A. Za powód podano niedokonywanie weryfikacji tożsamości klientów, do czego zobowiązywał ją art. 33 i 34 ustawy AML. Administracyjna kara pieniężna wymierzona bankowi wyniosła 450.000 złotych.
Drugą instytucją obowiązaną ukaraną za naruszenie ustawy AML była spółka CITRONEX MOP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. W przypadku tej spółki stwierdzono niezastosowanie konkretnych środków bezpieczeństwa finansowego. Tyczyło się to transakcji okazjonalnej na kwotę ponad 15.000 euro! W dodatku doszło do niezgłoszenia faktu dokonania transakcji okazjonalnej (o wartości przekraczającej 15.000 euro) Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej. Kara wymierzona temu podmiotowi była niższa. Wynosiła tylko 2.000 złotych.
Na ten moment brak informacji, aby którakolwiek ze wskazanych wyżej instytucji obowiązanych wniosła skargę na decyzję Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Wymierzenie opisanych wyżej kar jasno pokazuje, że wykonywanie obowiązków wynikających z ustawy AML jest egzekwowane przez organy państwa. Instytucje obowiązane powinny zatem dokonywać starań, by w jak najlepiej dostosować się do aktualnych przepisów tego aktu prawnego.
Ustawę AML opublikowano w dzienniku ustaw 30 kwietnia 2021 r. i częściowo weszła już ona w życie. Całość ustawy zacznie obowiązywać 30 października 2021 r.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!