17 września 2021r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano informację o pracach nad nowym projektem tzw. „ustawy antylichwiarskiej”, nad którą to po raz kolejny pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Zgodnie z założeniami projektu planuje się obniżyć limit kosztów pozaodsetkowych dla kredytu konsumpcyjnego i pożyczek pieniężnych. W tym celu przywróci się limity wprowadzone w marcu 2020 r. w związku z pandemią COVID-19. Limity te w założeniu miały obowiązywać jedynie przez kryzysowy okres.
Jednocześnie pomysłodawcy projektu pragną wprowadzić legalną definicję pozaodsetkowych kosztów udzielania świadczenia pieniężnego. W dodatku wśród nowych postanowień znajdzie się ustalenie reguł stosowania zabezpieczeń spłaty pożyczek pieniężnych. Projekt po raz kolejny przewiduje także ustanowienie nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego nad instytucjami pożyczkowymi w zakresie udzielania kredytu konsumenckiego.
Powyższy projekt zmian przepisów w zakresie kredytu konsumenckiego jest powszechnie negatywnie oceniany przez ekspertów. Przyjęte w nim założenia nie odpowiadają na potrzeby konsumentów i uczestników rynku kredytu konsumenckiego. Prace nad ustawą antylichwiarską trwają również równolegle do działań podejmowanych przez Komisję Europejską w ramach rewizji przepisów dyrektywy w sprawie umów o kredyt konsumencki. Istnieje zatem duże ryzyko, że projekt ten będzie kolidował z inicjatywą europejską w tym zakresie.
Zgodnie z założeniami przedmiotowego projektu nowe przepisy wprowadzające niższy limit pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego miałyby wejść w dniu ogłoszenia ustawy. W pozostałym zakresie przewiduje się, że projektowana ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!