Minęło już kilka miesięcy od wprowadzenia nowego rodzaju spółki kapitałowej, a Prosta Spółka Akcyjna nie traci na zainteresowaniu. Na czym polega jej atrakcyjność? Poniżej kilka powodów.
Większa swoboda formalna
Już przy terminie wnoszenia wkładów istnieją dla P.S.A. znaczne ułatwienia. Podczas gdy wkłady spółki z o.o. trzeba wnieść jeszcze przed rejestracją, u P.S.A. termin ten wydłużono do maksymalnie trzech lat od jej rejestracji. W dodatku zdecydowana większość ustawowych uregulowań może być dookreślona lub zmieniona w umowie spółki. Oprócz tego znaczną zaletą jest swobodny obrót akcjami P.S.A., których własność można przenieść e-mailem lub SMS-em. Wystarczy jedynie zachowanie formy dokumentowej!
Symboliczna złotówka
Przy spółce z o.o. kapitał założycielski wynosi 5 000 zł, a w spółce akcyjnej aż 100 000 zł. To jednak nie dotyczy P.S.A. Tutaj nie obowiązuje tradycyjny kapitał startowy zasilony wkładami o zdolności aportowej w określonej wysokości. Istnieje możliwość wniesienia jedynie kapitału ludzkiego w postaci np. know-how lub świadczenia usług, by było możliwe zarejestrowanie spółki.
Tym sposobem pomysłodawcy mogą stać się akcjonariuszami bez konieczności wnoszenia do spółki tradycyjnego kapitału pieniężnego. W miejsce kapitału zakładowego wprowadzono kapitał akcyjny zasilany wkładami pieniężnymi oraz tradycyjnymi (innymi niż kapitał ludzki) wkładami niepieniężnymi. Zmiany kapitału akcyjnego nie implikują potrzeby zmiany umowy spółki, a beznominałowe cząstki udziałowe – zdematerializowane akcje P.S.A. – umożliwiają łatwą restrukturyzację kapitałową spółki. Odchodzą zatem kolejne koszty.
Założenie przez Internet
P.S.A. jest skierowana przede wszystkim do startupów i przedsiębiorstw z sektora IT i nowych technologii. Nic zatem dziwnego, że podjęto się digitalizacji szeregu procedur. Internet wystarczy nie tylko do rejestracji spółki, ale i do podejmowania uchwał akcjonariuszy oraz obrotu akcjami. Dzięki temu kwestie formalne nie stanowią większych przeszkód.
Uproszczona likwidacja
W P.S.A. ułatwienia formalne istnieją również podczas samego likwidowania spółki. Jeżeli startup nie osiągnie sukcesu, wyznaczony akcjonariusz może przejąć majątek spółki przeznaczony do likwidacji, co skutkuje odstąpieniem od przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Zmniejszenie zobowiązań formalnych znacznie zaoszczędzi czas osób zaangażowanych w dany projekt na etapie jego rozwiązania, tym samym uproszczone warianty likwidacyjne stają się istotnym argumentem w rejestrowaniu startupu jako P.S.A.
Dwa modele organizacyjne
W międzynarodowym systemie prawnym funkcjonują dwa zasadnicze modele struktury organizacyjnej spółki kapitałowej: model monistyczny oraz dualistyczny. Dotychczas nie mieliśmy w Polsce takich zróżnicowanych możliwości. Jednak P.S.A. wprowadza swobodę wyboru danej struktury organizacyjnej. Zwłaszcza umożliwienie wyboru monistycznego modelu organów spółki staje się ciekawe w świetle dotychczasowych opcji organizacyjnych. Akcjonariusze mogą ustanowić w spółce radę dyrektorów, której członkowie sprawują funkcje zarządcze i kontrolne. Model monistyczny – jako ten istniejący w krajach anglosaskich, ale i dopuszczalny w wielu państwach Europy – może przyciągnąć zagranicznych inwestorów, a to jest już kwestią wartą przemyślenia.
To tylko część argumentów, dlaczego Prosta Spółka Akcyjna jest atrakcyjną alternatywą dla przedsiębiorców chcących działać w ramach spółki kapitałowej. Czy jednak musi być opłacalna dla firm istniejących już na rynku? Zapraszamy do kontaktu, w celu odpowiedzi na to pytanie.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!