Przedsiębiorcy myślący o założeniu lub rozwijaniu swojej działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, powinni zastanowić się nad rynkiem estońskim. Dlaczego? Dzięki programowi e-Rezydencji, działającemu w tym kraju już od niemal 8 lat prowadzenie firmy jest niezwykle proste.
Na czym polega program e-Rezydencji?
Program e-Rezydencji oferowany przez Republikę Estońską daje prosty i bezpieczny dostęp do usług cyfrowych, umożliwiający tzw. „załatwienie od ręki” różnego rodzaju spraw (istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców) za pośrednictwem Internetu. Jest to więc wygodny sposób na prowadzenie działalności gospodarczej niezależnie od fizycznej lokalizacji firmy. e-Rezydencję można określić mianem „cyfrowego dowodu osobistego”, wydawanego przez estońskie władze osobom niebędącym obywatelami tego nadbałtyckiego kraju, dając dostęp do szeregu estońskich e-Usług.
Jak przebiega proces kwalifikacji do programu e-Rezydencji?
Procedura rejestracyjna odbywa się niemal w całości zdalnie, a sama decyzja o przyznaniu karty e-Rezydencji przy właściwym dopełnieniu formalności zostaje podjęta w ciągu miesiąca. Jednym z warunków kwalifikacji do programu jest konieczność prowadzenia firmy na terenie Unii Europejskiej; oznacza to, że z programu mogą skorzystać podmioty, które zarejestrowały swoją działalność na terenie wspólnoty. Jakie kroki powinien powziąć podmiot zainteresowany uzyskaniem e-Rezydencji?
- Należy złożyć wniosek przez Internet za pośrednictwem strony aplikacyjnej Estońskiej Policji i Straży Granicznej.
- Kolejnym krokiem jest wizyta w jednej z estońskich placówek dyplomatycznych lub w punkcie Estońskiej Policji i Straży Granicznej w celu odebrania karty potwierdzającej uzyskanie e-rezydencji.
Po otrzymaniu karty E-rezydencji podmiot może dokonywać formalnych operacji, związanych z bieżącym zarządzaniem spółką. Jest to więc proces niezwykle uproszczony względem innych modeli zakładania działalności gospodarczej.
Błędne założenia na temat programu e-Rezydencji
Warto pamiętać, że e-Rezydencja i rezydencja to dwa zupełnie różne pojęcia. Jedno dotyczy tego, gdzie dana osoba jest zobligowana do opłacania podatków, a drugie jest nazwą programu administracji państwowej i rozwiązania technologicznego. Dlatego, przed przystapieniem do procesu kwalifikacyjnego należy wziąć pod uwagę, że e-Rezydencja:
- nie jest obywatelstwem, wizą turystyczną ani też nie gwarantuje podmiotom stałego, fizycznego pobytu na terenie Estonii,
- nie wpływa również na zobowiązania międzynarodowe, takie jak podatki. Podmioty korzystające z programu e-Rezydencji są zobligowane do płacenia podatków na terenie kraju, w którym fizycznie prowadzą swoją działalność,
- Estonia jest krajem posiadającym jedno z najbardziej zaufanych środowisk biznesowych na świecie, dlatego program e-Rezydencji nie powinien być porównywany do „systemu offshore”; nie został też stworzony w celu wykorzystywania tzw. „luk prawnych”,
- działalność zakwalifikowana i prowadzona w ramach programu e-Rezydencji nie jest z definicji „wirtualną firmą”.
Podsumowując
Prowadzenie działalności w Estonii – dzięki programowi e-Rezydencji – jest znacznie prostsze względem innych krajów i w pełni bezpieczne z uwagi na łatwy oraz przejrzysty proces kwalifikacyjny. Kancelaria KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy jest również członkiem niniejszego programu, świadcząc usługi prawne z zakresu przenoszenia działalności gospodarczej do Estonii. Zachęcamy Państwa do skorzystania z naszego wsparcia.