Wobec szalejącej inflacji i rosnących cenach coraz więcej osób rozważa zakup nieruchomości poza granicami Polski w celu zabezpieczenia posiadanych środków przed utratą wartości. Pośród możliwych do zainwestowania krajów, Polacy często wskazują na Chorwację, na której terytorium mogą dostać się bez większych problemów samochodami (w związku z dobrze rozwiniętą siecią autostrad), jak i drogą lotniczą (wobec mnogości lotnisk międzynarodowych). Przekonuje ich również podobieństwo języków, a także fakt, że jest członkiem Unii Europejskiej.
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Eurostat, wartość nieruchomości na terenie Chorwacji od 2010 roku do II kwartału 2022 roku wzrosła o kilkadziesiąt procent, a wobec zakończenia procedury związanej z przystąpieniem tego kraju do strefy euro – z dużym prawdopodobieństwem tendencja ta się utrzyma. Warto wspomnieć, że w ciągu ostatnich 10 lat zagraniczni inwestorzy zainwestowali w Chorwacji ponad 33 miliardy euro, a według opinii ekspertów – kraj ten ma potencjał, by stać się europejskimi Karaibami.
Procedura związana z nabyciem nieruchomości w Chorwacji różni się od standardów przyjętych w Polsce. Osoby zainteresowane kupnem apartamentu lub domu mogą być zdziwione odmienną rolą notariuszy, powolnym tempem prac administracyjnych oraz brakiem pewnych informacji dotyczących nieruchomości w publicznych bazach danych.
Zakup nieruchomości w Chorwacji krok po kroku.
Podobnie jak w Polsce, pierwszą czynnością po znalezieniu interesującej nas oferty, jest weryfikacja ksiąg wieczystych danej nieruchomości. Z nich możemy dowiedzieć się jaka jest wielkość parceli, jej przeznaczenie, a także poznać imiona i nazwiska właścicieli oraz ich adresy. Ponadto, w księdze wieczystej mogą zostać ujawnione ewentualne obciążenia (np. hipoteczne) nieruchomości bądź prawa z nią związane. Częste są przypadki, w których dla nieruchomości nie jest założona księga wieczysta – wówczas konieczna jest weryfikacja czy ta może zostać założona.
Co ciekawe, w samej księdze wieczystej nie znajdziemy informacji o tym czy dana nieruchomość znajduje się w obszarze rolnym czy mieszkaniowym – o taką informację musimy zawnioskować do odpowiedniego urzędu.
Warto podjąć również inne kroki dążące do ustalenia stanu prawnego nieruchomości, a także – poczynić określone uzgodnienia z sąsiadami, które w przyszłości mogą ułatwić prowadzenie prac budowlanych.
Ponadto, osoby fizyczne zainteresowane nabyciem nieruchomości zobowiązane będą do pozyskania tzw. numeru OIB (osobni identifikacijski broj). Jest to osobisty numer identyfikacyjny nadawany chorwackim rezydentom oraz innym osobom, które chcą przeprowadzić określone transakcje na terenie Chorwacji. W przeciwieństwie do polskiego numeru PESEL, numer OIB może zostać nadany również firmom.
Po pozyskaniu numeru OIB i dokładnej weryfikacji stanu prawnego nieruchomości, można przystąpić do podpisywania umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości bądź – umowy sprzedaży nieruchomości. Na terenie Chorwacji obydwa typy umów sporządzane są przez same strony lub ich profesjonalnych pełnomocników. W przeciwieństwie do reguł przyjętych w Polsce, takie kontrakty nie są zawierane w formie aktu notarialnego. Notariusz wyłącznie poświadcza podpisy stron pod ich treścią, wobec czego szczególną rolę pełnią adwokaci i radcowie prawni, których zadaniem jest skuteczne skonstruowanie poszczególnych postanowień, mających być podstawą wpisu do ksiąg wieczystych.
Zawarcie umowy sprzedaży nie kończy procesu inwestycyjnego. Konieczne jest jeszcze pozyskanie oświadczenia sprzedających o uiszczeniu całości ceny sprzedaży, które stanowi załącznik do wniosku do ksiąg wieczystych, a następnie – złożenie wniosku o dokonanie wpisu do Uređena Zemlja. Ostatni krok związany jest z uiszczeniem podatku od zakupu nieruchomości (o ile przy danej transakcji należy go uiścić).
Powyżej wymienione czynności stanowią podstawowe kroki konieczne do podjęcia w ramach każdej transakcji związanej z zakupem nieruchomości. W ramach usług prawnych świadczonych przez naszą Kancelarię oferujemy wsparcie prawne przy nabywaniu nieruchomości na terenie Chorwacji. Dzięki ścisłej współpracy międzynarodowej, możemy odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące nieruchomości, weryfikacji dokumentacji, przygotowaniu odpowiednich umów i wniosków, a także – reprezentować Państwa podczas całego procesu zakupu.