W marcu 2023 roku grupa prawniczek i prawników działających w ramach Fundacji LegalTech Polska zakończyła prace nad polską wersją umowy oneNDA. Zanim jednak Polska wersja zostanie ona opublikowana musi zostać zatwierdzona przez koordynatorów oneNDA. W prace nad tym projektem była zaangażowana associate, radczyni prawna Gabriela Kocurek z działu TT naszej kancelarii.
Czym jest NDA?
NDA to wzór umowy o zachowaniu poufności (Non Disclosure Agreement). To porozumienie podpisywane jest między stronami, w sytuacji, gdy zobowiązują się one do wzajemnego przekazywania poufnych danych z jednoczesnym zastrzeżeniem, by nie rozpowszechniać ich dalej. Wzór składa się z niezmiennej części (zasadnicze warunki NDA) oraz części zmiennej, w którą wpisuje się dane stron oraz informacje specyficzne dla konkretnego projektu takie jak:
- okres obowiązywania poufności,
- cel zawarcia umowy,
- właściwa jurysdykcja.
Geneza projektu oneNDA
Projekt oneNDA powstał w ramach kampanii społecznej zainicjowanej przez Electrę Japonas, a pomysł na przygotowanie jego polskiej wersji zainicjował jeden z postów na LinkedIn. Ujednolicenie tekstu i stworzenie uniwersalnego dokumentu stosującego polską terminologię prawniczą były nadrzędnymi celami projektu. W pracę zaangażowało się liczne grono prawników z całej Polski; w tym nasza specjalistka Gabriela Kocurek.
Co dalej z polską wersją oneNDA?
W tym momencie zespół specjalistów zaangażowanych w przygotowanie polskiego wzoru czeka na zatwierdzenie tłumaczenia oneNDA przez koordynatorów. O szczegółach całego przedsięwzięcia mogą Państwo przeczytać w Newsletterze Tomasza Zalewskiego na platformie LinkedIn. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do tego projektu, przyczyniając się tym samym do rozwoju nowoczesnego modelu usług prawnych wspierających biznes.