W maju tego roku w polskim porządku prawnym ma zacząć funkcjonować fundacja rodzinna, która wyróżnia się specyficzną formą opodatkowania, a w określonych przypadkach gwarantuje możliwość zwolnienia z podatku CIT. Jeszcze przed jej wejściem w życie powstał projekt nowelizacji, która wprowadza istotne zmiany w zaplanowanym pierwotnie opodatkowaniu fundacji rodzinnej, W środowym wydaniu „Rzeczpospolitej” associate, radca podatkowy Radosław Urban wskazuje dozwolone i niedozwolone formy działalności w ramach fundacji rodzinnej, a także wyjaśnia, jak procedowana nowelizacja wpłynie na kwestię jej opodatkowania.
Fundacja rodzinna a podatek CIT
Zgodnie z pierwotnym założeniem, fundacja rodzinna miała umożliwić zwolnienie z podatku CIT. Przepisy szczegółowe regulują jednak wypadki, w których taka sytuacja nie może mieć miejsca. Zalicza się do nich między innymi:
- wypłaty świadczeń do beneficjentów fundacji
- przekazania mienia w związku z likwidacją fundacji.
- podatki od przychodów z budynku
Z kolei do dozwolonych działań gospodarczych fundacji rodzinnej należą np.:
- zbywanie mienia (wyjątkiem jest sytuacja, gdy mienie zostało nabyte w celu dalszego życia)
- najmu, dzierżawy lub udostępnienia mienia do korzystania na innej podstawie
- nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze.
Dochody uzyskane z dozwolonych działań gospodarczych i nie wypłacane beneficjentom pozostają nieopodatkowane. Z kolei w przypadku prowadzenia działalności przekraczającej ten zakres, stawka podatku wynosi 25% podstawy opodatkowania.
Nowelizacja ustawy i jej wpływ na opodatkowanie fundacji rodzinnej
Procedowana nowelizacja ustawy w znacznym stopniu zmienia pierwotny zamysł funkcjonowania fundacji rodzinnej, wpływając na uszczelnienie i skomplikowanie przepisów podatkowych. Według pierwotnego brzmienia ustawy, składniki majątkowe wniesione do fundacji (np. nieruchomości) mogły być wynajmowane w celu prowadzenia działalności spółkom powiązanym z fundatorem. Projekt nowelizacji wprowadził jednak regulacje, zgodnie z którą zwolnienie podmiotowe z CIT nie obejmuje przychodów uzyskanych przez fundację z tytułu najmu, dzierżawy oraz umowy o podobnym charakterze zawartej z beneficjentem fundatora lub podmiotem powiązanym z fundacją rodzinną.
Więcej dowiecie się Państwo z lektury środowego wydania Rzeczpospolitej. Nasz radca prawny, associate Radosław Urban wskazuje praktyczne implikacje nowelizacji ustawy na opodatkowanie fundacji rodzinnej, a także wyjaśnia, w jakich przypadkach można mówić o podmiocie powiązanym z fundatorem.