Fundacja rodzinna, która stanie się wspólnikiem polskiej lub zagranicznej spółki, niebędącej podatnikiem CIT, nie będzie mogła korzystać z preferencyjnego zwolnienia od podatku dochodowego z działalności gospodarczej. Z tytułu otrzymanych przychodów zapłaci podatek w wysokości 25% CIT – pisze na łamach portalu rynekprawniczy.pl r. pr. Marcin Rudzki. Cały tekst associate naszej kancelarii mogą Państwo przeczytać tutaj!
R. pr. Marcin Rudzki w swojej analizie przywołuje grudniowe interpretacje indywidualne, wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Jak wskazuje ekspert KWKR, Dyrektor KIS podtrzymuje wyrażone już wcześniej, niekorzystne dla podatników stanowisko, zgodnie z którym zwolnienie od podatku dochodowego przysługuje jedynie fundacjom rodzinnym, będącym wspólnikami spółek będących płatnikami CIT.
Interpretacje Dyrektora KIS uderzają tym samym w niektóre fundacje rodzinne – problem dotyczy szczególnie tych, które chciałyby wyposażyć fundację w mienie w postaci praw udziałowych w special limited partnership z siedzibą w Luksemburgu (SCSp) czy spółkę w typie amerykańskiej LLC.
Czy jednak wykładnia przepisów dokonana przez Dyrektora KIS nie jest sprzeczna z ustawą? Co z pożyczkami udzielanymi przez fundacje rodzinne? Czy chcący skorzystać z udogodnień, jakie niesie ze sobą ten rodzaj działalności, powinni mieć obawy? Na wszystkie te pytania na łamach portalu rynekprawniczy.pl odpowiada dogłębnie r. p.r Marcin Rudzki. Zachęcamy do lektury!