Inwestowanie w kryptowaluty nie traci na popularności, dlatego też istotne stało się uregulowanie przepisów prawnych dotyczących e-finansów. Toteż wkrótce osoby prowadzące działalność związaną z kryptoaktywami spotkają się z nowymi zobowiązaniami.
Podstawy prawne
Podstawą do polskich regulacji jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/843 z dnia 30 maja 2018 r. Zmienia ona dwie inne: dyrektywę (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu oraz dyrektywę 2009/138/WE i 2013/36/UE (V Dyrektywa AML).
W związku z koniecznością implementacji powyższych przepisów polski ustawodawca przyjął nowelizację ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Jej uaktualnienie oznacza m.in. dookreślenie kryptowalut.
Obrót kryptowalut
Na mocy powyższej nowelizacji działalność w zakresie walut wirtualnych stanie się działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców. Wynika z tego, że podmioty prowadzące działalność związaną z obrotem kryptowalutami będą zobowiązane dokonać wpisu do odpowiedniego rejestru prowadzonego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Prowadzenie działalności
Wraz z wprowadzeniem obowiązku wpisu do rejestru przewidziane zostały również dodatkowe wymogi. Spełnić je będą musieli wszyscy zainteresowani prowadzeniem działalności w zakresie wykorzystania tego typu aktywów. W szczególności przedsiębiorcy, członkowie zarządu czy też wspólnicy (w zależności od formy prowadzonej działalności) powinni sprawdzić obowiązujące wymogi. Wśród nich jest m.in. warunek niekaralności w odniesieniu do niektórych rodzajów przestępstw, jak również wykaz udokumentowanej wiedzy lub doświadczenia w odniesieniu do działalności w zakresie walut wirtualnych.
Cel nowelizacji
Nowe regulacje prawne wpisują się w światowy trend objęcia szeroko pojętej branży kryptoaktywów dodatkowymi wymogami i obowiązkami rejestrowymi. Być może zwiększenie kontroli pozwoli zapobiegać wykorzystywaniu kryptowalut do działalności przestępczej. Przy jednoczesnym zagwarantowaniu zwiększonego zakresu ochrony inwestorów indywidualnych.