Kiedy w grudniu 2022 roku został wniesiony do Sejmu projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, wydawało się, że w kolejnym roku doczekamy się wejścia w życie przepisów, które zastąpią ustawę z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne i tym samym nastąpi implementacja Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej (EKŁE). Niestety niedługo po tym, jak nad projektem zaczęła pracować komisja sejmowa, został on wycofany z Sejmu i do tej pory tam nie powrócił. Nad tematem zmian w przepisach, dalszymi pracami nad regulacjami i obecnymi uwarunkowaniami prawnymi w najnowszym e-booku kancelarii KWKR pochylił się radca prawny Jarosław Straś. Zapraszamy do lektury!
Zahamowanie prac nad projektem Prawo komunikacji elektronicznej nie oznacza wcale, że w przepisach regulujących działalność telekomunikacyjną, w trakcie ostatnich kilku miesięcy, nie działo się zbyt wiele. Wręcz przeciwnie. Szersze omówienie obecnego stanu prac nad przepisami, które mają zastąpić ustawę Prawo telekomunikacyjne uważny czytelnik znajdzie w opracowaniu radcy prawnego i associate naszej kancelarii – Jarosława Strasia. Natomiast wśród zagadnień, które powinny stanowić obszar zainteresowania przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a wokół których toczyły się prace legislacyjne, możemy wyróżnić:
- ochronę przed skutkami nadużyć wynikającymi z kradzieży tożsamości i obowiązkami przedsiębiorców telekomunikacyjnych, które zapobiegać mają tzw. SIM-swapping;
- nowe obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zakresie zwalczania nadużyć w komunikacji elektronicznej,
- prace nad regulacjami zwiększającymi ochronę małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie.
W niniejszym opracowaniu, do którego wprowadzenie mieli okazję Państwo przeczytać, przedstawiamy omówienie zapowiadanych zmian dla podmiotów z branży telekomunikacyjnej.