12.12.2022

Rodzaje spółek w Polsce, jakie są ich cechy i jak je założyć?

Kancelaria Prawna

Zanim klient podejmie decyzję o rozpoczęciu działalności, powinien wiedzieć, jakie są rodzaje spółek. Większość z nich jest dobrze znana nawet początkującym przedsiębiorcom, Warto jednak poznać również te rzadziej wybierane oraz te, które są stosunkowo nowymi propozycjami, Wszystko po to, aby dokonać lepszego wyboru. Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim zestawieniem.

Jakie są rodzaje spółek w Polsce?

Rodzaje spółek w Polsce dzielą się na kapitałowe i osobowe. Poza nimi można wymienić jeszcze spółkę cywilną. Jeśli nie mają Państwo pewności, która opcja będzie najlepszym wyborem, nasza kancelaria prawna w Warszawie służy pomocą.

Spółka cywilna

Spółka cywilna nie jest rodzajem spółki handlowej. Mogą ją założyć co najmniej dwie osoby  prawne (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) lub fizyczne (wpisane do CEIDG). Nie jest przy tym wymagany żaden wkład początkowy. Spółka nie posiada osobowości prawnej.

Spółki kapitałowe – rodzaje

Spółki kapitałowe dzielą się na akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością i proste akcyjne.

Spółka akcyjna

Spółka akcyjna może być założone przez nieograniczoną liczbę osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych. Minimalny kapitał zakładowy to 100 000 zł.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością mogą założyć co najmniej dwie osoby fizyczne lub prawne. Kapitał zakładowy wynosi minimum 5 000 zł. W przypadku zadłużenia spółki wspólnicy nie odpowiadają swoim majątkiem.

Prosta spółka akcyjna

Prosta spółka akcyjna to połączenie SA oraz sp. z o.o. Związane z nią przepisy zaczęły obowiązywać 1 lipca 2021 roku. Nie określono minimalnego kapitału zakładowego.

Spółki osobowe – rodzaje

Spółki osobowe dzielą się na jawne, partnerskie, komandytowe oraz komandytowo-akcyjne.

Spółka jawna

Spółka jawna może być założona przez co najmniej dwie osoby prawne lub fizyczne. Ma zdolność prawną, lecz nie ma osobowości prawnej. Jej założenie nie jest skomplikowane, jednak wymaga wpisu do KRS.

Spółka partnerska

Spółkę partnerską tworzą minimum dwaj przedstawiciele wolnych zawodów (na przykład lekarze lub tłumacze przysięgli). Warunkiem założenia spółki jest rejestracja w KRS. Nie ma minimalnego kapitału zakładowego.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa jest tworzona przez minimum dwóch członków: Komandytariusza (wspólnik bierny) oraz Komplementariusza (wspólnik aktywny). Warunkiem koniecznym jest rejestracja w KRS i prowadzenie pełnej księgowości.

Spółka komandytowo-akcyjna

Spółka komandytowo-akcyjna jest tworzona przez Komplementariusza i Akcjonariusza. Wymagana jest rejestracja w KRS i prowadzenie księgowości. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 50 zł.

Rodzaje spółek – tabela i podsumowanie

Jakie są rodzaje spółek? Przedstawiamy ich podział w formie tabeli:

Spółki kapitałowe — rodzaje:Spółki osobowe — rodzaje:Spółka cywilna
spółka akcyjnaspółka jawnaspółka cywilna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnościąspółka partnerska
prosta spółka akcyjnaspółka komandytowa
spółka komandytowo-akcyjna

 

Choć rejestracja spółek może wydawać się skomplikowanym przedsięwzięciem, przy odpowiednim wsparciu nie będzie sprawiała problemów. Obsługa prawna spółek w Krakowie to nasza specjalność, więc chętnie służymy klientom pomocą.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

czytaj więcej

Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.
Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

Administratorem Twoich danych osobowych jest
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Warszawa

Rondo ONZ 1,

00-124 Warszawa,

+48 12 3957161

kontakt@kwkr.pl